Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu. – Wiktor Suworow

Posted on

KGB od lat budzi żywe zainteresowanie. W końcu to rosyjscy szpiedzy. Mówi sie o nich bardzo dużo choć wiedza o nich tak duża nie jest. Ta prawdziwa wiedza. No, ale to KGB. A jest jeszcze wywiad wojskowy – GRU. I tu wszystko jakby się urywa. Bo to jest ten wywiad, który działa w największym ukryciu. I o tym właśnie pisze Suworow. Wie co pisze i wiedzę ma sprawdzoną. W końcu sam był szpiegiem GRU. Teraz odcina kupony od swojej działaności pisząc książki o tamtym czasie.
Pierwsze 100 stron książki – jak dla mnie – nuda. Jakoś mnie nie interesowały super dokładne dane na temat  poszczególnych typów jednostek oraz ich wyposażenia – Suworow opisał nawet ilość „motocykli z koszem bocznym” na stanie tychże. Ok. Wiedza ogromna, ale na stan lat 60 – 70! Więc czy na pewno jej potrzebuję?
No ale dobra… Cała pozostała część książki to już szpiegowskie mięcho.  Przytoczone przykłady konkretnych działań szpiegowskich robi wrażenie. Kto może zostać szpiegiem, w jaki sposób zostanie przeszkolony, gdzie będzie mógł pracować i czym się zajmować, jak przeporowadzić rekrutację informatora itd… itd… Opisy oparte na prawdziwych wydarzeniach.
Podsumowując – spokojnie pierwszych 100 stron mogłoby nie być, a książka nie straciłaby dużo na treści.
Ale to oczywiście moja opinia.