Steve McCurry

Posted on

Panie i Panowie! Steve McCuryy. Kto nie zna tego fotografa ten .. trąba! Dosłownie. A przynajmniej ten, kto nigdy o nim nie słyszał. Co prawda fotografie pana McCurry są bardziej znane niż on sam, ale jednak… 

Najbardziej jest chyba znany z fotografii pod nazwą „Afghan girl” wykonane w obozie uchodźców w Peshawar w Pakistanie. Zdjęcie te ukazały się nawet w National Geographic.

To spojrzenie znane jest chyba wszystkim. Nie tylko miłośnikom fotografii oraz National Geographic.

Urodził się w 1950 roku w Ameryce. Swoją karierę fotografa rozpoczął pracując w Afganistanie podczas wojny afgańsko-sowieckiej, gdzie musiał pracować pod przykrywką, nosząc lokalne stroje oraz przemycać naświetlone już filmy, zaszyte w swych ubraniach. Jego fotografie z tamtego okresu były jednymi z pierwszych, jakie pojawiły się w międzynarodowych mediach, dzięki czemu między innymi były szeroko publikowane.

Jego prace zostały nagrodzone złotym medalem Roberta Capy za fotoreportaż zagraniczny.

Zdjęcia McCurry’ego są publikowane w magazynach na całym świecie, bardzo często współpracuje on z National Geographic. Od 1986 jest członkiem prestiżowej organizacji Magnum Photos.

 

źródło: http://stevemccurry.com/

Nie obyło się jednak bez skandalu z udziałem tak wielkiego fotografa. Zarzucono mu manipulację obrazem w Photoshopie. McCurry się wytłumaczył, ale niesmak pozostał.

więcej TUTAJ