Chris Niedenthal

Niedenthal

Chris Niedenthal ? fotograf, mistrz fotografii dokumentalnej. Polak urodzony i wychowany w Londynie, tam też ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. Do Polski trafił w latach 70. i pozostał tu do dziś.
Niedenthal współpracował m.in. z takimi magazynami, jak „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel”, „Geo” i „Forbes”. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za portret sekretarza generalnego węgierskiej partii komunistycznej, Jánosa Kádára, który trafił na
okładkę „Time’a”. 14 grudnia 2009 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

W 1978 roku, tuż po wyborze Karola Wojtyły na papieża, Chris Niedenthal był pierwszym fotoreporterem, który zrealizował reportaż w jego rodzinnym mieście, Wadowicach. Znalazły się w nim m.in. zdjęcia księgi parafialnej zwierającej wpis księdza dr Edwarda
Zachera o powołaniu kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W kolejnym roku, podczas pielgrzymki papieża do ojczyzny, wykonał zdjęcie, które trafiło na okładkę „Newsweeka”. Przedstawiało Jana Pawła II pozdrawiającego wiernych na Jasnej Górze. Niedenthal był także – wraz z angielskim dziennikarzem, Michaelem Dobbsem – pierwszym zagranicznym fotoreporterem wpuszczonym do Stoczni Gdańskiej podczas strajku w 1980 roku.

czas_apokalispy
Czas apokalipsy – fot. Chris Niedenthal

Ta fotografia ? to ikona polskiej historii, w której jak w pigułce zawarte jest właściwie wszystko, co wydarzyło się Polsce w drugiej połowie XX wieku. Zdjęcie, zrobione z okna klatki schodowej kamienicy na rogu Puławskiej i Rakowieckiej w Warszawie w grudniu 1981 roku, jest chyba największą fotograficzną ikoną współczesnej Polski. Wieloznaczność tego zdjęcia a jednocześnie jasność, czytelność jego przekazu spowodowała, że fotografia stała się symbolem wszystkich wydarzeń z tamtego okresu. Niewiele jest na świecie fotografii, które w jednym kadrze zamykają całą skomplikowaną historię…

Swoje doświadczenia jako fotoreportera w PRL Chris Niedenthal opisał w autobiograficznej książce „Zawód: fotograf”. Fotografie Niedenthala można również zobaczyć w albumach pt: „13/12 Polska stanu wojennego” oraz „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989.”

Galeria wybranych fotografii Chrisa Niedenthala:

źródła:
http://chrisniedenthal.com/pl
http://culture.pl/pl/tworca/chris-niedenthal
http://www.swiatobrazu.pl/100-najwazniejszych-zdjec-swiata-chris-niedenthal-czas-apokalipsy-21049.html
https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/chris-niedenthal