O mnie

Rocznik 1972. Urodziłem się tego samego dnia roku, co Jerzy Pilch i Ian Anderson, czyli 10 sierpnia. Choć zaczytuję się w książkach tego pierwszego i z zachwytem słucham muzyki tego drugiego, to nie literatura, ani nie muzyka stała się moją największą pasją. Lubię patrzeć na świat z perspektywy 50 mm i, jak określił to Henri Cartier-Bresson „wstrzymać oddech, w obliczu ulotnej rzeczywistości”.

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z zawodu pedagogiem, nauczycielem informatyki, instruktorem Akademii Cisco, fascynuję się literaturą. Ale to aparat fotograficzny sprawia, że zamieniam się w „artystę”. Wybrałem aparat NIKON i jestem wierny tej firmie od lat. Publikuję swoje prace w lokalnych mediach, dokumentuję życie kulturalne regionu, ale największą radość sprawia mi obserwowanie przez obiektyw natury. Nie lubię eksperymentów formą, choć i takie techniczne, fantazyjne eksploracje mam w swojej kolekcji. Najczęściej jednak na fotografiach pokazuję świat tak, jak sam go widzę, w pełni realny, choć przetworzony przez swoją wrażliwość i sposób postrzegania rzeczywistości. Nad każdym zdjęciem długo pracuję, szukam w kadrze autentyczności, skupienia, tego wyjątkowego błysku światła. Jestem oszczędny. Interesuje mnie jednocześnie szczegół i ogół. Moją specjalnością są pejzaże, krajobrazy, rośliny, przekształcenia przyrody.

W swoim dorobku mam udział w wystawach zbiorowych, m.in. pokonkursowej „Foto Odlot” w WDK w Rzeszowie w 2016 r. Moje fotografie koncertowe można było zobaczyć w 2018 r. na wystawie towarzyszącej Festiwalowi SatyrBlues w Tarnobrzeskim Domu Kultury oraz w 2019 r. podczas IV Powiatowego Przeglądu Twórczości Nauczycieli w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu. W 2017 r. zdobyłem nagrodę Grand Prix magazynu „Pokochaj fotografię” w konkursie na autoportret. W 2019 r. zdobyłem I miejsce w IV Konkursie „ŚLADY – Skarby folkloru” organizowanym przez GOK w Błażowej. Przed paroma laty fotografia skutego mrozem Jeziora Tarnobrzeskiego trafiła do ekskluzywnego kalendarza wydawanego przez forum Nikoniarzy. Także w tegorocznym kalendarzu miejskim miesiąc maj został zilustrowany moją fotografią.

W tym roku spotkało mnie wyjątkowe wyróżnienie – moje zdjęcie znalazło się w najnowszej książce Wiesława Myśliwskiego pt. „W środku jesteśmy baśnią”.

Jeden z najwybitniejszych fotografów – Francuz Henri Cartier-Bresson mówił, że „Twoje pierwsze 10000 zdjęć jest najprawdopodobniej najgorszymi”. Wciąż zatem najlepsze zdjęcia przede mną. Kiedy pokazuję innym moje fotografie, staram się o tym pamiętać.

Strona: www.radfoto.pl

Instagram: @radekdelimata


cartier-bresson-derrier-la-gareHenri Cartier-Bresson i jego „decydujący moment”.

ps.
moje zdjęcia u innych:

Dni Tarnobrzega 2016 na tarnobrzeskie.eu
Dni Baranowa Sandomierskiego na rta24.eu oraz na tarnobrzeskie.eu
Dzikowski Festiwal Nalewek na tarnobrzeskie.eu
Występ Teatru w Skopaniu – Next-Ex na rta24.eu
Festiwal Siarki, Ognia i Bębnów – S16 na tarnobrzeskie.eu
Magiczna zima nad Jeziorem Tarnobrzeskim na tarnobrzeskie.eu
Dni Baranowa Sandomierskiego 2017 na tarnobrzeskie.eu
Informacja o moim zdjęciu w kalendarzu Nikoniarzy – tarnobrzeskie.eu
Koncert „Harcowali dla Kacperka” – rta24.eu, nadwisla24.pl 

Premiera sztuki pt. „Matka brata mojego syna” – nadwisla24.pl, echodnia.eu, tarnobrzeg.dlawas.info, tarnobrzeg.info,
Pożar w zabytkowym budynku w zespole zamkowym w Dzikowie – nadwisla24.pl
Indie w obiektywie Bogdana Myśliwca – wystawa w MGOK-u – tygodnik nadwiślański
Tarnobrzeg, tu żyjemy
Baranów Sandomierski. Ola i schola oczarowały w koncercie „Słowo ciałem się staje” – echodnia.eu
Sandomierz Fashion Street – 4miasta.pl, nadwisla24.pl, sandomierz.pl, UM Tarnobrzeg, rta24.eu,  echodnia.pl, stalowawola.pl, tsa24.pl