Charlie Waite – Mistrz krajobrazu

Charlie Waite (ur. 1949) jest jednym z czołowych fotografów na świecie. Angielski fotograf krajobrazu, znany z „malarskiego” podejścia do używania światła i cienia.

Urodzony w Anglii, przez pierwsze dziesięć lat życia zawodowego pracował w teatrze i telewizji, zanim przeszedł do fotografii. Wtedy właśnie zafascynował się światłem i designem. Charlie zajął się później fotografią krajobrazową, a miłość do teatralnego światła ma do dziś mocny wpływ na jego twórczość. Jest znany z obrazów w formacie kwadratu z użyciem Hasselblada 6×6.

Waite jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowego stypendium honorowego w British Institute of Professional Photography oraz nagrody „Power of Photography Award” Amateur Photography i jest często zapraszany na cały świat do wygłaszania wykładów na temat fotografii krajobrazowej. Otrzymał status Fellowship of the Royal Photographic Society w 2014 roku i został zaproszony na wystawę w Royal Academy of Arts w Londynie w lecie 2015 roku.

Przeprowadził ponad 30 wystaw indywidualnych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Australii, w tym w galerii Goldstrom na Broadwayu w Nowym Jorku w 2001 roku, Hope w OXO Gallery w Londynie w 2002 roku i Earthscapes w Centrum Fotografii w Carmel, Kalifornia w 1999 roku.

Wykładał w Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych, opublikował ponad dwadzieścia osiem książek o fotografii i regularnie pojawia się w magazynach fotograficznych, a także był redaktorem gościnnym i współpracownikiem magazynu RPS, wydanie sierpniowe w 2015 r.

Prowadzi i wykłada w firmie fotograficznej „Światło i ziemia”. Charlie Waite stworzył i organizuje do dziś Konkurs pt. Lanscape Photographer of the year.

Przez lata swojej kariery Waite wypracował sobie markę jednego z najlepszych i najważniejszych fotografów krajobrazu na świecie.

Dla mnie Mistrz krajobrazu. I to przez duże M.

Link do fragmentu książki zatytułowanej: „Szukając własnego stylu” autorstwa między innymi właśnie Charliego Waite’a – w której uczy jak fotografować krajobraz.

Źródło: en.wikipedia.org

Źródło: https://www.charliewaite.com/