Tadeusz Rolke

Świadek epoki? Za mało powiedziane. Tadeusz Rolke to świadek kilku epok, w dodatku wyjątkowy, bo wszystkie utrwalił na swych fotografiach, a pierwszy aparat kupił w szkole od kolegi w 1944 roku jako piętnastolatek.
Tadeusz Rolke urodził się w 1929 roku i był jednym z prekursorów polskiej fotografii reportażowej.

tadeusz-rolke-portret
Niekwestionowany autorytet na skalę międzynarodową. Pierwsze zdjęcia robił już w trakcie powstania warszawskiego, o karierze fotografa zadecydował niedługo potem, podczas robót przymusowych w Niemczech. Po wojnie rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersyteckie Lubelskim i na Uniwersytecie Warszawskim; nie ukończył ich, w 1951 roku bowiem trafił na kilka lat do komunistycznego więzienia jako ?wróg ustroju?.
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych dzięki swoim zdjęciom zdobył powszechne uznanie i pierwszy etat fotografa. To on m.in. uwieczniał historyczny wiec Gomułki, choć równie chętnie dokumentował różne środowiska stołecznej ulicy.
Pod koniec lat 50. Tadeusz Rolke rozpoczął regularną współpracę z projektantką mody, Barbarą Hoff, którą poznał jeszcze w czasie studiów w 1951 roku. Efekty tej pracy publikował regularnie krakowski tygodnik ?Przekrój?, kształtując gusta kilku pokoleń Polek w PRL.
Najsławniejszą fotografią modową Rolke jest ta z 1969 roku, przedstawiająca modelką balansującą o szóstej rano na pasie drogowym Alei Jerozolimskich w Warszawie.

baletnica

Fotografuje od ponad 70 lat. Jest warszawiakiem i powstańcem warszawskim. Karierę fotografa prasowego rozpoczął w połowie lat 50. od publikacji w „Świecie Młodych” i „Stolicy”. W latach 60. publikował w „Polsce”, „Ty i Ja” i „Przekroju”. Później przez dziesięć lat pracował na Zachodzie dla pism: „Stern”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Brigitte”, „Geo” oraz „Art”- najważniejszego w Niemczech magazynu o sztuce, którego był stałym współpracownikiem przez ponad 20 lat. Współpracował z Agencją Inter Nationes, która zajmowała się promocją RFN. Po powrocie do Polski (w stanie wojennym) współpracował nadal z zachodami mediami, a po okresie przemian również z nowymi pismami jak „Magazyn Gazety Wyborczej”.
W 2010 roku został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. O pasji fotografa opowiada film dokumentalny z nim w roli głównej (Dziennik z podróży z 2013 roku), a dotychczasową twórczość dokumentuje m.in. album Tadeusz Rolke. Fotografie 1944?2005. Ponad sto tysięcy negatywów artysty dostępnych jest w elektronicznych archiwach stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

ARCHIWUM TADEUSZA ROLKE

 

Dziennik z podróży

Film drogi o wyprawie fotograficznej, na którą wyruszyli mistrz i adept, czyli osiemdziesięciodwuletni Tadeusz Rolke i piętnastoletni Michał Gonicki, jest przewrotną i pogodną opowieścią o smaku życia, Polsce, miłości do fotografii i kobiet.

Trailer filmu:

A TUTAJ można oglądnąć cały film. Polecam, naprawdę świetny!

Okazja odbyć lekcję fotografii z Tadeuszem Rolke.

111111

Źródła:
http://artmuseum.pl/pl/archiwum/archiwum-tadeusza-rolke
http://www.agora.pl/agora/1,114226,20998898,tadeusz-rolke-moja-namietnosc-nowa-ksiazka-wydawnictwa.html
https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/tadeusz-rolke